Tomas Berdych a.k.a. The Birdman - A Fan Site since 2004

BLOG

2010 Rogers Cup Toronto - The Main Draw

Posted on August 9, 2010 at 4:15 PM




The top eight seeds in Toronto receive first-round byes, with Tomas, seeded # 7, to face either Ukraine's Sergiy Stakhovsky or France's Richard Gasquet. Tomas has not a lot of points to defend this year in Toronto. Last year in Montreal he made a first-round exit at the hands of Philipp Kohlschreiber in an epic 3-set match that lasted 3 hours (2:56' exactly). The German won 7-6(5), 6-7(9), 6-4.


Tomas doesn't participate in the doubles tournament to save his energy for his singles matches.


 
 
 

Click the Thumbnail to view full picture

 

 

Rogers Cup Toronto, Canada

MAIN DRAW SINGLES

 
 
 

The Seeds

(cut: Alejandro Falla - 60)


1. Rafael Nadal

2. Novak Djokovic

3. Roger Federer

4. Andy Murray

5. Robin Soderling

6. Nikolay Davydenko

7. Tomas Berdych

8. Andy Roddick (OUT late withdrawal due to illness)

9. Fernando Verdasco

10. David Ferrer

11. Marin Cilic

12. Mikhail Youzhny

13. Jurgen Melzer

14. Nicolas Almagro

15. Gael Monfils

16. Samuel Querrey




MAIN DRAW


(1)Rafael Nadal (ESP) - bye

Stanislas Wawrinka (SUI) vs (WC)Frank Dancevic (CAN)

Leonardo Mayer (ARG) vs (q)Kevin Anderson (RSA)

(16)Samuel Querrey (USA) vs (q)Michael Russell (USA)

(11)Marin Cilic (CRO) vs Viktor Troicki (SRB)

Janko Tipsarevic (SRB) vs Philipp Kohlschreiber (GER)

(q)Yen-Hsun Lu (TPE) vs (WC)Pierre-Ludovic Duclos (CAN)

(LL]Paul-Henri Mathieu (FRA) - bye [Mathieu replaces Andy Roddick]


(4)Andy Murray (GBR) - bye

(SE)Xavier Malisse (BEL) vs Michael Berrer (GER)

Feliciano Lopez (ESP) vs Thiemo de Bakker (NED)

(15)Gael Monfils (FRA) vs(LL)Somdev K. Dev Varman [Dev Varman replaces Fernando Gonzalez]

(10)David Ferrer (ESP) vs David Nalbandian (ARG)

Tommy Robredo (ESP) vs (q)Jarkko Nieminen (FIN)

Ernests Gulbis (LAT) vs Thomaz Bellucci (BRA)

(5)Robin Soderling (SWE) - bye


(7)Tomas Berdych (CZE) - bye

Sergey Stakhovsky (UKR) vs Richard Gasquet (FRA)

Alexander Dolgopolov (UKR) vs Philipp Petzschner (GER)

(12)Mikhail Youzhny (RUS) vs Gilles Simon (FRA)

(14)Nicolas Almagro (ESP) vs (q)Ilia Marchenko (UKR)

Michael Llodra (FRA) vs Santiago Giraldo (COL)

Juan Ignacio Chela (ARG) vs Alejandro Falla (COL)

(3)Roger Federer (SUI) - bye


(6)Nikolay Davydenko (RUS) - bye

Radek Stepanek (CZE) vs (q)Fabio Fognini (ITA)

Marcos Baghdatis (CYP) vs Jeremy Chardy (FRA)

(9)Fernando Verdasco (ESP) vs Eduardo Schwank (ARG)

(13)Jurgen Melzer (AUT) vs (WC)Peter Polansky (CAN)

Victor Hanescu (ROU) vs (WC)Milos Raonic (CAN)

Julien Benneteau (FRA) vs (q)Denis Istomin (UZB)

(2)Novak Djokovic (SRB) - bye

 

 




 

Categories: None